Karta kredytowe to wygodne rozwiązanie – dzięki niej można korzystać ze specjalnego limitu kredytowego, by pokryć wyższe wydatki. Korzystając z karty kredytowej i płacąc nią w ramach swojego limitu kredytowego, tak naprawdę używa się kredytu konsumenckiego, tylko na bez konieczności każdorazowego przygotowywania wniosku.

Zanim zdecydujesz się na kartę kredytową, pamiętaj o tym, że z jej używaniem związane są koszty wyższe niż w przypadku zwykłych kart debetowych – płatniczych. Można jednak w dużej mierze uniknąć ich większości, wykorzystując kartę w odpowiedni sposób. Jak zatem uniknąć dodatkowych opłat?
1. Nie pobieraj pieniędzy z bankomatu
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że wypłacanie pieniędzy z bankomatu kartą płatniczą nie jest opłacalne – banki pobierają za to dodatkową prowizję, więc najlepiej nie korzystać z niej w tym celu.

2. Nie przekraczaj okresu bez odsetek
Każda karta pozwala na zaciągnięcie kredytu w ramach limitu bez opłat, ale tylko na wyznaczony okres – zwykle 50 dni. Musisz wówczas spłacić zaciągnięty dług w całości – nawet jeden grosz za mało spowoduje, że naliczone zostaną odsetki od dnia zaciągnięcia kredytu aż do dnia jego spłaty.

3. Unikaj opłaty rocznej
Banki pobierają od swoich klientów używających kart kredytowych opłaty roczne. Można jednak często ich uniknąć. W tym celu należy wykonywać transakcje na określoną sumę co miesiąc, na przykład w wysokości 500 złotych zależnie od rodzaju karty. Niektóre banki pobierają opłaty comiesięczne – można ominąć je na podobnych zasadach.

Zatem jak korzystać z karty kredytowej, aby nie płacić za nią dużo? Najlepiej używać jej aktywnie – płacić często i w wysokich kwotach odpowiadających limitom, a także zawsze terminowo spłacać swoje zadłużenie. Najlepiej dokładnie sprawdzić też wszystkie wymogi danego banku przed podpisaniem umowy, by nie narazić się na wysokie koszty.