Szukasz bezpiecznego i wygodnego sposobu na płatności kartami? W takim przypadku sprawdź karty przedpłacone, inaczej prepaid. Jak one działają, gdzie można je dostać i czy warto się na nie zdecydować?

Zasadniczo karty przedpłacone mają prostą zasadę działania – podobną do kart prepaid w przypadku telefonii komórkowej. Aby korzystać z nich, należy zasilić je środkami, a potem używać ich do swoich codziennych płatności w sklepach, także online, również do wypłaty środków w bankomacie. Karty mają zwykle możliwość płatności na okaziciela i można uzyskać je bez złożonych formalności. Mogą także posiadać je dzieci, ale tylko te, które posiadają co najmniej 13 lat, a w wieku 13-18 lat mogą stosować je za zgodą i wiedzą rodzica i na jego odpowiedzialność. Może zatem pełnić ona funkcję specjalnej elektronicznej portmonetki.

Jak wpłaca się pieniądze na kartę przedpłaconą? Do karty dołączany jest zawsze numer rachunku technicznego, który pozwala na jej doładowane przez przelew, wpłatę pieniędzy w okienku bankowym czy pocztowym.

Kiedy warto zdecydować się na kartę prepaid zamiast zwykłej? Przede wszystkim polecana jest ona w przypadku podroży – gdy jesteś z daleka od domu i potrzebujesz wygodnego i bezpiecznego sposobu na dokonywanie płatności. Gdy karta zostanie skradziona lub zgubiona, nie będziesz miał tak dużego problemu, ponieważ nie ma możliwości wypłacania z niej pieniędzy bezpośrednio z konta, ale tylko do wysokości doładowania. Również warto zdecydować się na kartę przedpłaconą wtedy, gdy często robi się zakupy w sklepach internetowych, zwłaszcza zagranicznych, gdzie wymagana jest płatność kartą – wówczas musi być ona dopuszczona do płatność online i posiadać odpowiedni kod weryfikacyjny.

Po kartę przedpłaconą można udać się do swojego banku lub wybrać ją w innym banku. W wielu przypadkach jej zamówienie możliwe jest przez internet lub telefon.