Jeżeli zamierzasz wziąć kredyt lub kupić coś na raty, wtedy pozytywna historia kredytowa będzie twoim sprzymierzeńcem. Warto o nią zadbać, ponieważ historia kredytowa świadczy o wiarygodności klienta banku, co jest kluczowe przy wnioskowaniu o dalsze kredyty i w wielu innych sytuacjach.

Historia kredytowa jest sprawdzana przez instytucje finansowe po to, aby móc ocenić zdolność i wiarygodność kredytową klienta. Powstaje ona na bazie wcześniejszych kredytów i zawiera ona informacje dotyczące regularności i terminowości ich spłaty. Informacje na jej temat zawarte są głównie w bazach takich jak Biuro Informacji Kredytowej, które zbierają dane dotyczące kredytobiorców – jeżeli kiedykolwiek wziąłeś kredyt lub kupiłeś coś na raty, twoje informacje również dostępne są w BIK.

Jak buduje się pozytywną historię kredytową? To nic skomplikowanego – wystarczy tylko postępować zgodnie z umową z bankiem i spłacać swoje zobowiązania terminowo. Warto wspomnieć, że tylko określone opóźnienia w spłacie są odnotowywane w bazach. Dotyczy to głównie opóźnień wynoszących powyżej 60 dni i braku reakcji na wezwanie do dokonania zaległej płatności. Gdy jednak trafisz do BIK lub innej bazy, nie blokuje to całkowicie twoich możliwości – informacje te kasowane są po okresie 5 lat, chociaż może to utrudnić ci ubieganie się nie tylko o kredyty, ale również możesz mieć problemy z podpisaniem umowy z operatorem telefonii komórkowej czy telewizji cyfrowej.

Gdy zatem zaciągasz pierwszy kredyt, wówczas od ciebie zależy twoja pozytywna historia kredytowa – gdy będziesz rzetelnym płatnikiem rat, wtedy banki i inne instytucje będą bardziej przychylnym okiem patrzyły na twoje wnioski. Dlatego jeżeli chcesz mieć ułatwioną drogę, warto zaciągnąć przynajmniej jeden kredyt lub kupić coś na raty, by rozpocząć budowanie swojej historii kredytowej – warto bowiem pamiętać, że również brak historii kredytowej może działać na twoją niekorzyść.

http://starpool.pl/