Chcesz zmienić swoją polisę ubezpieczeniową OC na inną? Twoja polisa wkrótce się kończy i nie chcesz jej przedłużać? A może sprzedajesz samochód? W takim przypadku konieczne jest wypowiedzenie ubezpieczenia OC. Wbrew pozorom to wcale nie takie trudne!

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma nieco inną procedurę związaną z wypowiedzeniem ubezpieczenia OC. Jeżeli chcesz zdecydować się na taki krok, warto sprawdzić, jak ono przebiega.

Najczęściej problemem jest automatyczne przedłużenie polisy przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Najlepiej przesłać wtedy wniosek o wypowiedzenie na kilka miesięcy przed jej zakończeniem. Warto też wspomnieć o tym, że zgodnie z przepisami nawet jeśli nie udało ci się w terminie wypowiedzieć umowy OC i ubezpieczyciel przedłużył ją automatycznie, nadal możesz wybrać innego ubezpieczyciela. W tym celu musisz wykupić inne ubezpieczenie na ten sam okres i złożyć wypowiedzenie, które dotyczy podwójnego ubezpieczenia. Otrzymasz przy tym zwrot za niewykorzystaną polisę.

Gdy sprzedajesz samochód lub chcesz go wyrejestrować, wtedy umowę możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie – musisz pamiętać o tym, by przekazać ubezpieczycielowi odpowiednie dokumenty – umowę kupna-sprzedaży, dokumenty o wyrejestrowaniu pojazdu czy zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu.

Aby wypowiedzieć umowę, konieczne jest przygotowanie odpowiedniego wniosku. Wniosek wypowiedzenia ubezpieczenia OC można znaleźć zwykle na stronach internetowych towarzystw ubezpieczeniowych. Na ogół możesz zrobić to w oddziale ubezpieczyciela lub przez internet. Możesz przekazać go osobiście, wysłać e-mailem, faksem czy pocztą. W przypadku przesłania wniosku warto jednak pamiętać o tym, że nie liczy się moment jego wysłania, ale otrzymania przez ubezpieczyciela, dlatego gdy wypowiadasz umowę na ostatnią chwilę, wtedy lepiej dostarczyć ją osobiście.